0

واقعیت پشت پرده عملکرد رسانه‌ها‌ی اجتماعی چیه؟

چه تصاویری از نقاط مختلف دنیا می‌بینیم؟ ما فجایع طبیعی را می‌بینیم، جنگ، ترور. پناهجویان را میبینیم، و بیماریهای وحشتناک را میبینیم. درسته؟ ما سواحل زیبا را می‌بینیم، حیوانات بامزه، طبیعت زیبا، و مراسم فرهنگی را. و بعد ما باید بعد از دیدن این عکسها تصور واحدی از دنیا در ذهنمون تشکیل بدیم. این چطور ممکنه؟ منظورم اینه که دنیا به این شکل بسیار عجیب دیده میشه. و من فکر نمیکنم اینطور باشه. من فکر نمیکنم دنیا آنقدر عجیب باشه.

یه ایده ای دارم. خب، دنیا رو به عنوان یک خیابان تصور کنید، که فقیرترین در یک سر این خیابان زندگی می‌کند و ثروتمندترین در سر دیگر. و تمام آدمهای دنیا دراین خیابان زندگی می‌کنند. شما آنجا زندگی می‌کنید و من هم همینطور، و همسایه‌های ما همه درآمد یکسان دارند. مردمی که در حوالی من زندگی می‌کنند، از کشورهای دیگر و فرهنگهای دیگر و مذاهب دیگر هستند. خیابان ممکن است چنین شکلی داشته باشد. و من کنجکاو بودم که در سوئد که من زندگی می‌کنم، دانشجویان زیادی را ملاقات کرده ام. و می‌خواستم بدانم، آنها فکر می‌کنند کجای این خیابان زندگی می‌کنند؟

پس ما این خانه ها را تبدیل به آدمها کردیم. این ۷ میلیارد نفریست که در دنیا زندگی می‌کند. و فقط با زندگی کردن در سوئد، شما احتمالا متعلق به اینجا هستید، که ثروتمندترین گروه است. ولی وقتی از دانشجویان می‌پرسید، فکر می‌کنند یک جایی در وسط هستند. و چطور می‌توانی دنیا را بفهمی اگر فقط این تصاویر ترسناک از دنیا را ببینی. و فکر میکنی داری در وسط زندگی می‌کنی ولی درواقع در بالا هستی. خیلی ساده نیست.

پس من عده ای عکاس را فرستادم به ۲۶۴ خانه در ۵۰ کشور — و هنوز ادامه دارد — و در هر خانه ای عکاس یک دسته یکسان عکس می‌گیرد. آنها عکس تخت را می‌گیرند، گاز، اسباب بازیها، و حدودا ۱۳۵ چیز دیگر. ما الان حدودا ۴۰٫۰۰۰ عکس داریم، و یک چیزی شبیه این هست.

اینجا ما می‌بینیم، بالا نوشته، «خانواده‌ها در دنیا بر حسب درآمد» و جایگاه آنها در خیابان همین زیر نمایش داده شده، می‌توانیید ببینید. و همینطورمی‌توانید برخی خانواده‌هایی که ما ملاقات کردیم را ببینید. ما فقیرترها را در سمت چپ و ثروتمندترها را در سمت راست داریم، و بقیه آدمها بین این دو، همونطور که طرح نشون میده. می‌تونیم بریم پایین و برخی خانواده‌هایی که تا الان ملاقات کردیم رو ببینیم. برای مثال اینجا یک خانواده در زیمباوه داریم، یکی در هند و یکی در روسیه و یکی در مکزیک برای مثال. پس می‌تونیم بگردیم و به خانواده ها به این شکل نگاه کنیم. و البته می‌تونیم انتخاب کنیم که کشورهای خاصی رو ببینیم، و مقایسه شون کنیم، و یا انتخاب کنیم که مناطق خاصی رو ببینیم، یا چیزهای خاص دیگر.

خب بگذارید درهای خانه ها را ببینیم و ببینیم چه شکلی هستند. اینجا برید، و این دنیاست از زاویه درهای خانه ها، به نسبت درآمد. و ما می‌توانیم تفاوت زیاد را ببینیم. از هند، فیلیپین، چین، اوکراین، برای نمونه در این مثالها.

چطوره که بریم داخل خانه؟ می‌تونیم تخت خوابها را ببینیم. و تختها می‌توانند به این شکل باشند، شبیه عکسهای براق مجله ای نیست. و شبیه عکسهای ترسناک اخبار هم نیست. پس یادتان باشه که دانشجویان در سوئد، فکر می‌کردند که در وسط درآمد دنیا قرار دارند. خب اجازه بدید بریم آنجا. با فیلتر کردن خیابان به منطقه وسطش زوم می‌کنیم. اینطوری، و بعد از دانشجویان می‌پرسم: اتاق خواب شما شبیه اینه؟ و این تصویرها برای اونها آشنا و خونگی نیست. می‌ریم پایین که ببینیم، اینجا شبیه خونه ست؟ و آنها می‌گوییند، نه، این چیزی نیست که شبیه یک اتاق خواب سوئدی باشه. این بالا میریم، و یکدفعه احساس می‌کنند که بیشتر شبیه خونشون می‌بینند. و اینجا توی این عکس می‌تونیم ببینیم، اتاق خوابهایی از چین و هلند، کره جنوبی، فرانسه و ایالات متحده برای مثال. می‌تونیم اینجا کلیک کنیم. اگر می‌خواهیم بیشتر راجع به این خانواده بدانیم، می‌توانیم کلیک کنیم و برویم به خانواده و می‌توانیم تمام تصاویر را از آن خانواده ببینیم. می‌تونیم اینطور هم بریم. و مسلما این مجانی ست برای هرکسی که بخواهد استفاده کند. پس لطفا اینجا برید و لطفا عکسهای بیشتری اضافه کنید.

مورد علاقه شخص من، که همه می‌گویند نشان ندهم توالت ها هستند که الان برایتان نشان می‌دهم بخاطر اینکه شما معمولا اجازه ندارید به توالت مردم نگاه کنید ولی الان می‌توانیم این کار را انجام دهیم، درسته؟ خب اینجا (خنده) کلی توالت داریم اینها بیشتر شبیه آنهایی هستند که ما دیده ایم، درسته؟ و آنها در چین، هلند، ایالات متحده، نپال وغیره هستند اوکراین، فرانسه. و آنها شبیه هم هستند درسته؟ ولی یادتون باشه ما در بالا هستیم. چطوره که بریم تمام توالت‌ها رو چک کنیم؟ اینها یک مقدار متفاوت هستند درسته؟
خب اینطوری می‌تونیم بصورت تصویری دسته‌های عکس‌ها رو نگاه کنیم و از عکسها بعنوان داده استفاده کنیم. ولی هر چیزی با عکس نمایان نیست. گاهی ساده تر است که بفهمیم مردم چکار می‌کنند، پس ما ویدیوهای کوتاه هم از فعالیتهای روزانه داریم، مثل شستن دستها و لباسها مسواک زدن و غیره. و الان براتون یک قطعه از مسواک زدن نشون میدم. و از بالا شروع می‌کنیم.
خب می‌بینیم که مردم مسواک می‌زنند. خیلی جالبه همون مسواک پلاستیکی مشابه در تمام این محل ها استفاده میشه. و به همون صورت، درسته؟ بعضی‌ها بیشتر از بقیه جدی هستند.

ولی هنوز، مسواک آنجاست. و بعد، وقتی به این محله فقیرتر می‌آییم، می‌بینیم که مردم از تکه چوب استفاده می‌کنند، و گاهی هم انگشتشان را برای مسواک زدن استفاده می‌کنند. خب این خانم در مالاوی، وقتی مسواک می‌زند، مقداری گل از دیوار خانه اش خراش می‌دهد و با آب قاطی می‌کند، و بعد مسواک می‌زند. بنابراین، در صفحات Dollar Street ما این تصویر را نه تنها فقط بعنوان دیوار او بلکه بعنوان مسواک او هم تگ کرده ایم، چون به این منظور هم از آن استفاده می‌کند. پس می‌تونیم بگیم در محله های فقیرتر این خیابان شما هنوز هم از چوب یا انگشت استفاده خواهی کرد تا اواسط که بیایید، شروع به استفاده مسواک می‌کنید، و بعد که به بالاتر می‌آیید، شروع به استفاده تکی از مسواک می‌کنید. خیلی بهتره وقتی مسواکتان را با مادربزرگ مشترکی استفاده نمی‌کنید.

شما همینطور می‌تونید به برخی کشورها نگاه کنید. اینجا ما توزیع درآمد در آمریکا را داریم، بیشتر آدمها در وسط هستند. یک خانواده داریم که در سمت پولدارتر ملاقات کردیم، خانواده هوارد. می‌تونیم خونشون رو اینجا ببینیم. و همینطور یک خانواده رو در سمت فقیرتر ملاقات کردیم. و حالا می‌تونیم بلافاصله مقایسه کنیم، بین چیزهایی که در خونه دارند. بگذارید کشوی آشپزخانه‌شون رو ببینیم. خب، خانواده هادلی رو ببینید: آنها همه کارد و چنگال ها را در یک ظرف پلاستیکی سبز دارند. و چند نوع مختلف کارد و چنگال دارند و برخی از آنها پلاستیکی ست. درحالیکه خانواده هوارد، این کشو چوبی را دارند. با قسمتهای مجزای چوبی در آن و یک قسمت برای هر نوع کارد و چنگال می‌تونیم خانواده های بیشتری رو اضافه کنیم، و می‌تونیم ظرفشویی های خونه ها رو ببینیم، و یا حال خونه رو.
و مسلما می‌تونیم این کار رو در کشورهای دیگر بکنیم. خب به چین میریم و سه خانواده را انتخاب می‌کنیم. به خانه هایشان نگاه می‌کنیم. می‌تونیم به مبلمانشان نگاه کنیم، می‌تونیم به گاز آشپزخانه شان نگاه کنیم. و وقتی این گازها را می‌بینید، بنظرم کاملا مشخصه که این احمقانه ست که معمولا وقتی ما به کشورهای دیگر فکر می‌کنیم فکر می‌کنیم آنها، مدل خاصی از انجام کارها دارند. ولی به این گازها نگاه کنید، خیلی متفاوت هستند درسته؟ چون به این ارتباط داره که چه درآمدی دارید، که چطور غذاتون رو قرار هست بپزید. ولی موضوع جالب این است که بین کشورها مقایسه کنیم. خب اینجا چین و آمریکا را داریم این منطقه اشتراک بزرگ بین این دو را ببینید. خب ما دوتا خونه ای رو انتخاب کردیم که قبلا دیدیمشون خانواده وو و خانواده هوارد. وقتی در اتاق خوابشان می‌ایستیم سخت است بگوییم کدام چین و کدام آمریکا ست درسته؟ هر دو کاناپه چرم قهوه ای دارند، و محل بازی مشابهی دارند. به احتمال زیاد هر دو در چین ساخته شده اند. خب، منظورم اینه که، این خیلی عجیب نیست —
ولی شبیه.

ما مسلما می‌تونیم بریم سمت دیگر این خیابان، و نیجریه رو هم اضافه کنیم. خب، اجازه بدید دو تا خونه تو چین و نیجریه رو با هم مقایسه کنیم. وقتی به عکسای خانوادگی نگاه می‌کنیم، به نظر نمیاد خیلی نقطه اشتراک داشته باشند، درسته؟ ولی به سقفشون نگاه کنید. آنها یک حفاظ پلاستیکی دارند و علف. یک نوع کاناپه دارند، غلاتشون رو به یک شکل ذخیره می‌کنند، قراره برای شام ماهی بخورند، و آبشان را دقیقا به یک شکل می‌جوشانند. پس اگر ما هر کدوم از این خونه ها رو ملاقات کنیم، یک ریسک بزرگ هست که بگیم، ما می‌دونیم که در نیجریه و چین آدمها چطور زندگی می‌کنند، درحالیکه با دیدن این، کاملا مشخصه که — که آدمها در این سطح در آمد، اینطور زندگی می‌کنند. این چیزیست که در Dollar Street مجازی می‌تونید ببینید.
خب اگر برگردیم به عددها، ۷ میلیارد نفر جمعیت دنیا، می‌خواهیم یک نگاه کلی بکنیم. می‌خواهیم به مقایسه لوازم در فقیرترین گروهها نگاه کنیم: تخت ها، سقف ها، پخت و پز. و ببینید در تمام این مقایسه ها، خانه هایی انتخاب شده اند که در مکانهای کاملا متفاوت دنیا قرار دارند. ولی آنچه می‌بینیم تقریبا یکی است. پس فقیرترین میلیارد نفردرحال پخت و پز شبیه همین دوجا دیده خواهد شد، ممکنه کفش نداشته باشی، غذا خوردن وقتی که قاشق نداری نگه داشتن نمک به یک شکل خواهد بود اگر در آفریقا هستی یا آسیا، و توالت رفتن هم تقریبا همان تجربه خواهد بود اگر در نیجریه باشی یا در نپال.

در وسط یک گروه عظیم ۵ میلیاردی داریم، اینجا می‌بینیم که شما لامپ برقی خواهی داشت، دیگر روی زمین نمی‌خوابی، نمک را در یک ظرف نگه می‌داری بیشتر از یک قاشق خواهی داشت، بیشتر از یک قلم خواهی داشت سقف دیگر خیلی چکه نمی‌کند، کفش خواهی داشت، ممکن است یک تلفن داشته باشی، اسباب بازی ها و آشغال تولید می‌کنی.

وقتی می‌آییم بالا به گروه ما، کفشهای مشابهی در اردن و آمریکا می‌بینی. ما کاناپه، میوه و برس سر داریم، کتابخانه، کاغذ توالت در تانزانیا و فلسطین، تفاوتی ندارند، اگر در آمریکا، فلسطین یا تانزانیا در توالت باشیم. ویتنام، کنیا: کمدها، آباژورها، سگهای سیاه، کف خانه، صابون، لباسها، ساعت ها، کامپیوترها، تلفنها، و غیره، درسته؟
پس ما شباهت بسیاری در تمام دنیا می‌بینیم، و تصاویری که در رسانه ها می‌بینیم، به ما تصویر بسیار عجیبی از دنیا می‌دهند. ولی وقتی به تصاویر Dollar Street نگاه می‌کنیم، آنها آنطور بنظر نمی‌رسند، پس در استفاده از Dollar Street، ما می‌توانیم عکسها را بعنوان داده استفاده کنیم، و کلیشه های کشورها — بسادگی از بین می‌روند. پس آدمی که به ما از سوی دیگر دنیا می‌نگرد، در واقع بسیار شبیه تو است. و این هم به معنی فراخوانی برای عمل است و هم دلیلی برای امید.

شما هم مشارکت کنید یک نظر

  • میترا صفوی گفت:

    خیلی برام جالب بود منم فکر میکردم که خیلی باید تفاوت توی زندگیها باشه اما الان متوجه شدم که در تمام دنیا افراد در سطوح مختلف شباهتهای زیادی به هم دارن.

محل نظرهای ارزشمند کاربران

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!
× از من بپرس